)
,,Пътят обаче се оказва труден и до начало на реализацията на паметника трябва да изминат 45 години. През 1921 г. е създаден специален комитет, който трябва да ръководи строителството и е положен първият камък. Фактически строителството започва чак през 1926 г. и с много перипетии приключва през 1930 г.'', обясни той.
В Габрово започват проявите, посветени на 142-ата годишнина от Шипченската епопея. Идната събота е кулминацията на националното честване, което се провежда под патронажа на президента Румен Радев.
За поредна година ученици от страната ще се състезават по скоростно изкачване на стъпалата, водещи към Паметника на върха. В събота е кулминацията на националното честване с възстановка на боевете на Шипка и тържествена заря-проверка в Габрово.
На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит от цар Борис III.
По повод годишнината на монумента д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, коментира пред БНР, че идеята за изграждането му се заражда още през 1879 г., когато заседава Учредителното събрание в Търново и освен приемането на Конституция народните представители обсъждат и този важен въпрос.
С откриването на фотодокументалната изложба, озаглавена „Строителите на Паметника на свободата“, ще бъде дадено начало на честванията, посветени на 142 години от епичните боеве на Шипка, както и на 85 години от откриването на монумента, увековечил подвига на героите. Програмата предвижда още една мащабна експозиция на оръжието, използвано по време на Руско-турската война. Габрово ще бъде домакин и на представянето на книгата на генерал Георги Вазов за участието на българите в Освободителната война.
Последвайте канала на