Двойката може да получи от една до шест години затвор за престъплението, с утежняващото обстоятелство, че са задигнали актив от обществена полза.
Известният бял пясък на Сардиния се счита за обществено благо и е строго забранено да се изнася от острова.
От години жителите на Сардиния подават оплаквания за кражбата на природни дадености, включително пясък.
Полицията е открила пясъка в 14 пластмасови бутилки, в превозно средство, собственост на двойката.
Съгласно закон от 2017 година търговията с пясък, камъчета и черупки от миди е незаконна и обикновено се налага с глоба до 3000 евро.
Той е бил взет от плажа Киа в южната част на острова. Французите са били заловени преди да се качат на ферибота за Тулон, Франция.
Френска двойка, хваната с 40 кг сардински пясък в колата си, e заплашена от 6 години затвор. Те заявили, че са искали да занесат пясъка вкъщи като „сувенир“ и не са осъзнавали, че извършват престъпление, предаде БиБиСи.
5 декември 2025 г. в 09:08 ч.
)