Холандия забрани носенето на бурки. Решението беше взето след спорове, продължили 14 г.
Вътрешното министерство призова местните власти и органите на реда да прилагат забраната.
Дрехи, които прикриват лицето, като бурки и воали, вече не могат да бъдат носени в обществени институции като училища, болници и правителствени учреждения. Същото важи и за автобуси и влакове.
Мнозина смятат прикриващия цялото лице воал за символ на потискането на жените в исляма. Критиците на забраната обаче я приемат като посегателство над религиозната свобода.
На Стария континент Франция беше първата държава, въвела забрана на пълния ислямски воал през 2011 г. Няколко страни последваха нейния пример. В Дания забраната на прикриващите цялото лице воали е в сила от една година.
Не е ясно обаче до каква степен забраната ще бъде прилагана наистина, след като няколко града, както и болници, компании за обществен транспорт и полицията заявиха, че няма да я спазват.
Органите на реда ще следят за нарушители. Ако жени, които прикриват лицето си, откажат да свалят бурката, може да им бъде наложена глоба от най-малко 150 евро и може да им бъде отказан достъп до обществени сгради.
Бяха забранени са и други средства за прикриване на лицето като маски и мотоциклетни каски. Холандският крайнодесен политик Герт Вилдерс определи забраната като „исторически ден”. Той заяви пред холандско радио, че това е „първата антиислямска мярка", въведена в страната.
)