)
Народните представители от ВМРО внесоха Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, с което ще бъдат подпомогнати сънародниците ни зад граница. Предвижда се нов личен документ – карта на лице от български произход. Той ще важи само за нашата страна. С него те ще могат да учат и работят у нас. Целта е по-лесен достъп до родината майка, обясни на брифинг в парламента депутатът и организационен секретар на ВМРО Юлиан Ангелов, съобщиха от пресцентъра на ВМРО.
ВМРО е последователна към българската общност зад граница, категоричен е Юлиан Ангелов.
Всички лица от български произход, които нямат българско гражданство, ще получат по-лесно документи и така по-лесно ще могат да участват на трудовия пазар. Народните представители от ВМРО се надяват проектът да бъде подкрепен от всички партии.
Картата на лице от български произход ще позволи на сънародниците ни да пътуват безвизово. Някои държави не разрешават двойно гражданство и това допълнително затруднява нашите сънародници. За да получат този нов документ ще трябва да отговарят на определени изисквания, а именно доказан български корен, да не са осъждани и да не застрашават националната сигурност. Документът ще се издава от МВР, а срокът на валидност ще е 10 години.
От друга страна предложената промяна следва да способства за разрешаването на редица актуални проблеми, свързани с нарастващата демографска криза и търсенето на начини на държавно ниво за нейното преодоляване, както и с недостига на работна ръка на пазара на труда, като дългосрочно решение на съществуващата липса на подходящи ниско- и висококвалифицирани кадри, свиващата се работна сила и трудно функциониращ икономически сектор.
Създаването на карта на лице от български произход цели от една страна да се даде правна регламентация на предвидения с проекта специален статут на лицата, принадлежащи към българските исторически общности, които са родени извън територията на Република България, както и на тези, които са родени тук, но са напуснали страната, като част от т. нар. „икономическа емиграция“ и понастоящем са чужди граждани, но които поради законодателна забрана на своята държава не могат да притежават двойно гражданство и съответно да имат българско такова. По силата на своя по-особен статут тези лица следва да могат да получат редица улеснения, свързани с влизането си, престоя, социалния си статус, участието на пазара на труда и обучението си в България, което би се постигнало с въвеждането на такава нормативна възможност.
Последвайте канала на