)
"Опитът ни показва, че интерактивните карти са ефикасно средство, за да се разгласява проблемът със замърсяването на въздуха, да се обясняват същинските му причини и последици, както и спектърът от възможни мерки, за да бъде решен, включително на локално ниво - и за лицата, вземащи решенията, и за населението", заявява в подкрепа на ведомствения проект Василий Яблоков, експерт от руския клон на "Грийнпийс".
Тринайсет и половина милиона жители на Русия - страна със 145-милионно население, са дишали замърсен въздух през 2017 г. Това сочи доклад за околната среда във федерацията, разработен от министерството на природните ресурси и екологията, пише "Комерсант".
Екологичните сдружения в страната отдавна се оплакват от недостиг на оперативни данни за обстановката, отбелязва "Комерсант".
За най-неблагополучни от гледна точка на екологията в Русия са смятани градовете Братск, Красноярск, Липецк, Магнитогорск, Медногорск, Нижни Тагил, Новокузнецк, Норилск, Омск, Череповец, Челябинск и Чита. Точно в тези региони стартира пилотният проект.
Повече от половината градове с "високо и много високо замърсяване" се намират в Сибирския федерален окръг - 42 на сто от местното население е подложено на негативни въздействия, посочва вестникът.
Ресорни агенции от руската администрация ще формират бази данни и интерактивни карти, отразяващи качеството на водата и замърсяването на въздуха. През първата фаза от съответната програма данните ще бъдат достъпни за жителите на 12-те града от федерацията, най-неблагополучни от гледище на качеството на въздуха.
Последвайте канала на