В НС ще разгледат на първо четене промените в Закона за вероизповеданията

15
© Булфото (архив)

Парламентът ще разгледа на първо четене промените в Закона за вероизповеданията, внесени от ГЕРБ и ДПС. Това предвижда програмата за работа на Народното събрание.

В 11.00 ч. ще започне и петъчният парламентарен контрол. В него участие ще вземат четирима министри от кабинета „Борисов“ 3. На депутатски питания ще отговарят министърът на околната среда и водите Нено Димов, на образованието Красимир Вълчев, на финансите Владислав Горанов и на младежта и спорта Красен Кралев.

Депутатите ще гласуват и процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидат за подуправител - ръководител на управление „Банков надзор“ на Българската народна банка. Изборът на нов подуправител се налага, след като миналата седмица Димитър Костов подаде оставка.

Заложени са разпоредби, според които максималният размер на заплатата на свещенослужителите не бива да надвишава средната месечна заплата на наетите в икономическа дейност „Образование“. Досега заплатата не биваше да надвишава тази на педагогически специалист. За служителите на религиозни институции не е предвидена промяна и заплатата не бива да надвишава тази на наетите в обществения сектор. Изключение от тези изисквания правят ръководните органи на вероизповеданията.
Промените предвиждат още държавната субсидия да остане в размер на 10 лв. за самоопределило се лице към вероизповеданията с над 1% от преброените лица в страната. За останалите вероизповедания се запазва правилото субсидията да не бъде по-малка от 15 млн. лева.

Предвидено е субсидията, отпускана по държания бюджет да се разпределя от Българската православна църква за източноправославното вероизповедание и от Главното мюфтийство за мюсюлманското. Според измененията държавната субсидия ще се предоставя и за българските православни църковни общини в чужбина. Досега субсидия се предоставяше само на задгранични епархии или митрополии в диоцеза и юрисдикцията на Българската православна църква.

Предлага се регистрираните по закона вероизповедания да се освободят еднократно от плащане на неплатените към 31 декември 2018 г. публични вземания, с главниците, лихвите и разноските по тях. По данни на Министерството на финансите 8, 267 млн. лева са задълженията на шест регистрирани вероизповедания.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
15

Свързани новини

В НС ще разгледат на първо четене промените в Закона за вероизповеданията | Новини.бг