)
На пресконференцията си на 23 януари т.г. руски военни показаха нещо, което според тях бе крилатата ракета, оказала се в центъра на дългогодишния спор за контрола на въоръженията между Вашингтон и Москва, съобщи днес американският информационен портал www.thedailybeast.com. Но според секретен брифинг, подготвен от разузнавателни агенции на САЩ презентацията е била заблуждаваща, тъй като нито ракетата, нито стартовата установка, нито съпътстващата документация не са онова, което Русия твърди, че е, отбелязва сайтът, цитиран от БТА.
В подкрепа на тезата си министерството на отбраната на Русия показа пред репортери документацията на двете ракети. Но представената документация на 9M729 не е на истинската спорна ракета, а и показаната пускова установка не е съвместима с истинската 9M729.
На пресконференцията руското министерство на отбраната твърдеше, че ракетата, срещу която възразяват САЩ, е просто вариант на съществуващата крилата ракета 9M728 с подобрено насочване. Руските представители настояваха, че модификацията е с 10 км по-малък обсег от старата ракета заради добавената електроника, която е увеличила масата.
Порталът thedailybeast.com посочва, че от началото на този век Русия разработва 9M729, която в номенклатурата на американската разузнавателна общност е под названието SSC-8. Пет години след като администрацията на президента Барак Обама за пръв път обвини Русия, че нарушава договора от 1987 г., правителството на настоящия президент Доналд Тръмп обяви по-рано този месец, че Вашингтон започва процедура по оттегляне от договора.
Според един от източниците на електронната медия становищата на ЦРУ и Националната агенция за геопространствено разузнаване за нарушението на Русия с нейните шест пробни изстрелвания на разстояние над 500 км означава, че ракетата може да лети отвъд забранения обсег. Най-продължителният полет от шестте теста е бил 2070 км. САЩ смятат, че SSC-8 е мобилен сухопътен вариант на ракетите с морско базиране "Калибър", чийто обсег е 2000 км с конвенционален заряд и 2350 км с ядрен заряд, казва източник на информационния портал thedailybeast.
Според съвместните заключения на ЦРУ и Националната агенция за геопространствено разузнаване почти нищо от представеното от Русия на пресконференцията има нещо общо с ракетата, към която САЩ проявяват най-голям интерес. По-рано този месец двете агенции са установили, че ракетата в нарушение на договора е с по-голям контейнер и с пускова установка, различна от показанато на 23 януари, пише уебсайтът, позоваващ се на два правителствени източника, запознати със заключенията.
Последвайте канала на