)
„Да си пожелаем да работим повече за благото на българите, отколкото за себе си, те да се живи и здрави и ние с тях, нека Бог да пази България!”, каза от парламентарната трибуна Таско Ерменков от БСП.
„За дарения, за поддържане на офиси, за плащане на възнаграждения на сътрудници, изобщо за дейността на всеки един народен представител, работата му като депутат”, каза Филип Попов от „БСП за България”.
„Може би трябва да се изисква повече прозрачност и отчетност това е което искат хората”, каза зам.-председателят на НС Нигяр Джафер.
„Смятам, че това което ние сме създали като организация, много от депутатите го дават за благотворителност”, посочи председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Над 6 млн. и 33 хил. лв. са получили депутатите за допълнителни разходи към заплатите си през изминалата година. Това показва справка по Закона за достъп до обществената информация, поискана от bTV.
И двамата независими депутати имат право на 2/3 или общо над 36 хиляди и 600 лева. Парите към основните възнаграждения отиват за дейността на депутатите и за дарения.
Народните представители не взимат на ръка сумите – по-голямата част отиват в касата на парламентарната група. Като най-голяма групата на ГЕРБ е получила близо 2 млн. и 400 хил. лв., а на БСП – около 2 млн. За бединените патриоти сумата е над 680 хил. лв., за ДПС 630 хил., а за Воля - близо 295 хил. лв.
Парите вече се следят и от Антикорупционната комисия и трябва да се отчитат на сайта на парламента.
Плащаме на експерти да пишат закони, защото те не се пишат на крак”, обясни Юлиан Ангелов от „Обединени патриоти”.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева се присъедини към неговото пожелание.
Разходи има и за създаването на законите, които не се пишат сами, споделят народните представители.
Сред редица скандали в миналото двете трети вече се облагат и с 10% данък. Преди да излязат във ваканция и опозиция и управляващи се разделиха с добро.
Последвайте канала на