)
„България преговаря в много направления с потенциални китайски инвеститори, като има висок интерес към инвестиране в инфраструктура – пътна, жп и енергийна, както и потенциални партньорства с бизнеса. За нас ще е важно да установим тези партньорства на принципа на прозрачност, следване на прозрачни обществени поръчки, спазването на закона и по никакъв начин да не нарушим правата за държавни помощи. Това от своя страна е изискване да създадем добри условия на инвеститорите да реализират техните инвестиции по възможно най-добър начин", допълни министърът за Българското председателство.
„Това, което заявих на срещата с председателя на ЕК е, че усилията на Българското правителство при създаването на този център е да развие умения на нашите партньори да прилагат европейското законодателство и правила, за да може китайският бизнес, който има желание да инвестира в инфраструктурни проекти в Европа, включително в района на Западните Балкани, да спазва тези правила в духа на прозрачност, реципрочност и спазването на европейските принципи и законодателство“, каза пред журналисти след срещата с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер министър Лиляна Павлова.
Глобалният партньорски център с Китай в София ще е неправителствен „тинк-танк“, тип мозъчен тръст, който да се занимава с научни изследвания, анализи, прогнози, обучения, който да промотира правилата и добрите практики на ЕС при осъществяване на инвестиции в Европа.
Акцент в разговорите на министър Павлова с председателя Юнкер беше новата Многогодишна финансова рамка 2021-2027. Двамата подчертаха колко е важно основната рамка и елементи от нея да бъдат договорени до края на тази година, за да бъде готова преди европейските избори през май 2019.
Важно място по време на проведените срещи беше отделено на създаването на бъдещия Глобален партньорски център с Китай.
Министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 е на двудневно работно посещение в Брюксел, по време на което проведе важни двустранни разговори и срещи. В рамките на визитата министър Лиляна Павлова разговаря с комисар Мария Габриел, заместник генералния секретар на Европейската комисия, генералния секретар на Съвета, постоянния представител на Австрия към ЕС и представители на Европейската служба за външна дейност.
Обсъдена беше и темата за европейската перспектива за Западните Балкани, един от основните приоритети на Българското председателство. Министър Лиляна Павлова и председателят Жан-Клод Юнкер единодушно потвърдиха воля да бъдат продължени и засилени дейностите и партньорството между ЕС-Западни Балкани в развиване на регионалното сътрудничество, свързаността и европейската интеграция, които ще са от полза на гражданите на ЕС в духа на приетите документи от Срещата на върха в София на 17 май 2018 г.
По време на разговорите бяха обсъдени теми, свързани с бъдещата многогодишна финансова рамка на ЕС, миграцията и Брекзит, както и ангажиментите на страната ни в рамките на Трио председателството Естония – България – Австрия.
София ще бъде домакин и на втора среща от формата „16+1“, която ще се проведе на 20-ти октомври т. г., обяви още министър Павлова. Тя уточни, че форумът ще срещне местните лидери и региони с малкия бизнес. Той ще даде възможност на фирмите в областта на земеделието, малките бизнес-паркове и хранителната индустрия да установят своите успешни бизнес-практики.
Страната ни работи по инициативата след срещата на високо ниво в рамките на формата „16+1“ в София и взетото на нея решение за създаване на център, който да установи и координира партньорските отношения между Китай и страните от Централна и Източна Европа, да работи за активизиране на икономическите отношения и комуникацията между държавите в сферата на икономиката.
Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова пред журналисти в Брюксел след срещата ѝ с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, съобщиха от пресцентъра на Министерство за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.
Последвайте канала на