„Бракът винаги го поема производителят. Аз съм бил производител на хляб и познавам тази материя по-добре от вас“, репликира Сабанов.
„Ясно е че големите вериги печелят големи средства и няма как да напуснат България. Надценката няма нищо общо с компонентите на хляба. Не може производителят да печели по-малко от търговеца“, смята представителят на ВМРО.
От ВМРО припомниха, че в страната има хора, които живеят със 100 евро на месец и социалната кошница е предвидена за тях.
Сабанов отрече предложението да има за цел извличане на политически дивиденти. "Това е реален ход, който ще доведе до намаляване на цените на основните хранителни продукти. Даваме примерен вариант на потребителска кошница", каза Сабанов.
„Няма как в малките магазини да изчезне хлябът, тъй като е основен продукт“, уверява Сабанов. Според икономистът има риск в мярката, който ще се поеме от търговеца. „Хората ще загубят от нея“, смята Ганев. „Знаете, че има и брак, който също ще е за сметка на търговеца“.
„Основната причина за покачване на цената на газа е, че България се отказа да преговаря за разлика от други европейски държави“, подчерта Ганев. „Тази година реколтата е по-лоша. Да искаш хлябът да не поскъпне е неестествено“, подчерта икономистът.
Предлагаме да има определен механизъм на контрол на определени видове стоки. Социалната кошница с основни хранителни продукти трябва да включва храни от първа необходимост като хляб, кисело мляко, прясно мляко, краве сирене, краве масло, кашкавал тип "Витоша", пилешко и свинско месо, 10 бр. яйца, брашно и олио, всичките от български производители. Идеята е тези стоки да имат ясно разписани ставки за печалба на производител и търговец. Тази мярка ще да гарантира балансирани крайни цени. Това посочи в ефира на БТВ Александър Сабанов от ВМРО.
От бизнеса не са съгласни с тази мярка обаче. „5000 години властта се опитва да налага на бизнеса ограничения на печалбата с юмрук. Ще се наложи ограничаване на продажбата на хляб. От тази мярка ще бъдат засегнати малките производители, а не големите вериги. Когато предприемачът не прави печалба, той няма да зарежда този продукт“. Това каза икономистът Георги Ганев.
)