)
На 17 септември в София ще отворят врати 278 училища, в това число общински, държавни и частни училища. Това каза Ваня Кастрева – началник на Регионалното управление на образованието в София – град, предаде БНР.
Въпреки че в някои от образователните институции продължават да се търсят определени специалисти, ще има осигурени педагози за всички столични училища, каза още тя.
За 2017 година отпадналите от училище деца в София са 833.
Предвид това, че все повече се говори за преминаване на едносменен режим, Кастрева обясни, че се прави необходимото и за преодоляването на недостига на училищни сгради: „В София на едносменен режим са 60 % от училищата, което е общо 167 училища, като има във всички формати – както на общинските, така и на държавните, включително и частните училища също са една част от тях на едносменен режим. Говорим за преодоляването на недостига на училищни сгради и то основно в новите ни квартали. Предстои и разширяването на много училищни сгради“.
Предстоят и много други дейности, свързани с ОП „Региони в растеж“. 18 образователни институции, между които и 11 училища, са в момент на реконструкция. Гарантирана е безопасна среда в училището, заяви Кастрева.
Тя поясни: „За всички деца и ученици ще има място, а те в София никак не са малко. Около 19% от децата и учениците в образователните институции – за София това са над 184 хиляди деца и ученици. За тях ще се грижат над 13 800 учители“.
Последвайте канала на