Novini.bg

Сонда на НАСА ще се приближи рекордно близо до Слънцето

25
Сонда на НАСА ще се приближи рекордно близо до Слънцето
© Pixabay

Слънчевата корона поражда слънчевия вятър, един непрекъснат поток от заредени частици, които преминават през Слънчевата система. Непредвидените слънчеви бури предизвикват смущения в магнитното поле на нашата планета и причиняват хаос в телекомуникациите на Земята. Учените от НАСА се надяват с помощта на новия апарат да могат да прогнозират измененията в космическото обкръжение на нашата планета, предаде БНР.

Сондата ще осъществи 7-годишна мисия и ще се доближи на 6,1 милиона километра от повърхността на нашата звезда. Това е седем пъти по-близо отколкото се е приближавала всяка друга сонда досега. Предишният апарат, преминал най-близо до Слънцето, беше "Хелиос 2", който се приближи през 1976 година на 43 милиона километра от Слънцето. За сравнение, разстоянието на Земята до нашата звезда е около 150 милиона километра.

НАСА подготвя изстрелването на 6 август на уникална сонда с размерите на автомобил за изучаване на слънчевата корона, съобщи "Ройтерс". Този апарат ще се приближи най-близо в сравнение с всички останали до нашата звезда, за да изследва слънчевата атмосфера, която поражда слънчевия вятър.

Последвайте канала на

Novini.bg
25

Водещи новини

Сонда на НАСА ще се приближи рекордно близо до Слънцето | Новини.бг