)
Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите беше отличен за проектна идея „Светът по-добро място за теб и мен“, която стартира в пет столични училища. 95 СУ „Проф. Иван Шишманов“ участва в проекта със свои ученици от осмите и деветите класове, с подкрепата на директора Мими Рецкова, Нели Велкова - училищен психолог и педагогическият съветник Явор Цветанов. За да ни разкаже повече за проекта от Novini.bg разговаряхме с Евелина Пейчева, ръководител на проекта, детско юношески психолог, арт – терапевт, с над 15 годишен опит в областта на зависимостите.
Проектът се осъществява от Столична община – дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм“ – с подкрепата и партньорството на Британския съвет, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки”, Асоциация за развитие на София, Форум "Демокрит", Форум "Наука", Национална Спортна Академия инициират четвърто издание на конкурс за младежки инициативи и доброволчески практики „Младежки свят и доброволчество”.
"В началото на тази година сформирахме екип от експерти Е. Захова - детски психолог, С. Патерински - клиничен психолог и П. Петрова - соц. работник. Заедно разписахме идея за участие в конкурс за стимулиране на младежки инициативи. Кръстихме проекта си „Светът по-добро място за теб и мен“, защото за нас е важно да насочваме младите хора към добри и позитивни аспекти от живота им. Ние провокираме децата да участват в творчески дейности, което само по себе си е позитивно преживяване. Учениците се включват на доброволен принцип. С ученици от среден курс на 95 СУ „Проф. Иван Шишманов“ екипът ни има партньорски взаимоотношения от две години.
В училищата се работи по превантивни програми, които са насочени към деца и младежи. С тях се реализират беседи, с творчески елементи. "Основната цел е да подаваме послания за здравословен начин на живот, свободен от употребата на психоактивни субстанции, а при необходимост да окажем подкрепа за преустановяване на употреба. Употребата на наркотични вещества е рисково поведение. Младите хора обичат риска, той не ги плаши, а им помага да се изявяват и обособяват. На юношите им е трудно да степенуват риска и често търпят тежки последици. Тук е отговорността на родителите, учителите, експертите на обществото. Да се подпомогне децата да развиват умения за живот свободен от бързо доставени ефекти. За това ни помагат арт-терапевтични техники и обучен екип който да ги прилага. Да се върнем към проекта в който както казахме участват пет училища Софийската математическа гимназия, ТУЕС, Национален учебен комплекс по култура – Горна баня, Професионална гимназия по фризьорство и козметика и 95 СУ. Избрахме ги, защото те ни партнират в различни инициативи през годините“, посочи Пейчева.
Последвайте канала на