)
- Винаги съм настоявал за такъв вид проверки!
- Г-н Велев е прав, а синдикатите не защитават правата дори на тези 7000 души, защото ако цената на въглищата се увеличи, те ще останат без работа. Ако синдикатите защитаваха 7000-те хиляди работници, то щяха да настояват за по-голяма ефективност на работата на мините, а не за увеличаване на цената на въглищата, което ще доведе до фалит на всички по веригата. Велев е прав и за това, че пред Вашата медия заяви, че цената на въглищата в Европа е между 35 и 40 лева за тон. Защо в България цената е 75 лева за тон, а синдикатите настояват за допълнително увеличение? Това означава, че другите мини могат да произведат ефективно въглища на двойно по-ниска цена от тази у нас, а ние имаме два пъти повече разходи.
- Допреди промените в Закона за енергетиката имаше само трима големи производители, които предлагаха електроенергията си на борсата, а сега броя им ще се увеличи до 147. И ако между трима производители лесно биха могли да бъдат направени договорки, то при 147 ще е навъзможно. Освен това даваме нови правомощия на КЕВР с допълнителен бюджет по европейски регламент да следи за пазарни манипулации. Санкциите при допускане на такива нарушения са жестоки!
- Синдикалните лидери ползват скъпи коли, модерни телефони и какви ли не екстри! Това са допълнителни разходи за тези централи, за които ме питате. Ако синдикатите наистина мислят за работещите в мините, първото което трябва да направят е да се откажат от всичките си привилегии и така ще направят по-ефективни мините. Нека синдикатите да дадат пример на всички останали и да се откажат от екстрите, които ползват. Само че дълбоко се съмнявам, че това ще се случи!
- След промените в Закона за енергетиката, всички производители на електроенергия с инсталирана мощност над 5 МГв, т.е. всички генериращи мощности с изключение на най-малките, трябва да продават на борсата. Това ще доведе до значително увеличение на количествата електроенергия на борсата, което ще гарантира, че цената на електроенергията в България ще е пазарна, а няма да се определя от един, двама или трима производители.
- Това е най-важната тема след промените в Закона за енергетиката, защото либерализацията на цената на електроенергията вече е факт. Пазарът на електроенергия вече ще е прозрачен. Следващото, с което държавата трябва да се заеме в най-кратки срокове е реформата в дружествата. Аз съм изумен от искането на синдикатите за увеличение на цената на въглищата. Едно евентуално увеличение на цената на въглищата ще обрече всички работещи в този сектор, и в мините, и в ТЕЦ-овете, на безработица, а самите дружества на фалит.
- В интервю за нас, председателят на АОРБ Васил Велев обяви дейността на синдикатите за порочна и уточни, че те защитават правата на едва 7000 от общо 2 225 000 български работници. Трябва ли според Вас тези скандални разкрития да бъдат внимателно проучени от контролните органи на държавата?
- И след като не се откажат от екстрите си, не трябва ли прокуратурата да се заеме с тях?
- Как гледате на безобразията в Мини Марица, където администрацията е раздута до 800 чиновника?
- Научихме, че синдикалните лидери водят охолен живот като баровците в Монте Карло - возят се на скъпи автомобили и пътуват на екзотични дестинации. Не е ли време прокуратурата да провери банковите сметки на синдикалните лидери и да проучи произхода на авоарите им?
- По какъв начин държавата ще контролира да не се допускат порочните практики, при които някои компании предлагаха електроенергията си на цена, която е 2-3 пъти над пазарната?
-Г-н Добрев, каква ще е конкретната полза за българското общество от приетите вчера от Народното събрание промени в Закона за енергетиката?
Народното събрание прие вчера промените в Закона за енергетика, въпреки яростната съпротива на БСП и ДПС.
В Европа въглищните централи ще оцелеят само при условие, че се преструктурират и станат по-ефективни. Преди 3 години квотите за въглеродни емисии бяха 3 евро, в момента са 14 евро. ЕК предвижда цената да достигне до 20 евро. С тези темпове на увеличаване на цената, токът в тези централи ще стане непродаваем. По тази причина централите трябва да съкращават разходите си, а не да ги увеличават. Според мен увеличение на цената на въглищата никога няма да има. Защото едно увеличение на цената на въглища до доведе до фалит на дружествата.
Вие знаете, че европейските правила изискват централите на въглища да закупуват плочи за въглеродната емисия. За да останат конкурентоспособни тези централи и да има работа и бъдеще за мините, трябва да се съкращават разходите и тяхната дейност да стане по-ефективна. Това, което синдикатите искат е абсурдно и обрича миньорите на безработица, защото с тяхното настояване за по-висока цена на въглищата обричат целия сектор на фалит.
Основен инициатор на промените е председателят на Комисията по енергетика в парламента Делян Добрев. Той даде интервю за колегите от Блиц по най-горещите теми в енергетиката и за безобразията на синдикалните лидери.
Последвайте канала на