)
Копие на Самарското знаме беше посрещнато с военен ритуал във Велико Търново. Копието на българската светиня, съхранявано в Историческия музей в Стара Загора, ще бъде част от експозицията "Търново. Освобождението и възкресението на България", представена в Музей "Възраждане и Учредително събрание", по инициатива на областния всекидневник "Янтра днес".
"За мен е голяма чест да присъствам на това мероприятие във Велико Търново - градът, където преди 140 години се изковават основите на българската държавност", каза в приветствието си посланикът на Руската федерация у нас Анатолий Макаров.
На откриването на изложбата във Велико Търново присъстваха областният управител проф. Любомира Попова, ректорите на НВУ"Васил Левски" бригаден генерал Пламен Богданов и на Великотърновския университет проф. Христо Бонджолов, народният представител доц. Милен Михов, представители на институции и неправителствени организации.
Пред журналисти посланик Анатолий Макаров коментира, че една от темите на срещите му с представителите на местната власт ще бъде свързана със състоянието на паметниците, свързани с Руско-турската война. По думите му по-голямата част от паметниците в района са поддържани и са в добро състояние, а там където се налага ще бъдат положени съвместни грижи, тъй като паметните знаци са част от общата история, скрепена с кръвта на два братски народа. От думите му стана ясно още, че след президенските избори в Русия на 18 март ще бъде съгласувана дата за посещението на новоизбрания руски президент в България.
Самарското знаме ни припомня един факт, с който всички българи трябва да се гордеем, а именно, че България няма пленено бойно знаме в битка за цялата й история, посочи в словото си кметът на Велико Търново Даниел Панов. "Самарското знаме ни припомня и още едно много важно нещо - за голямата роля на българското опълчение в Освободителната война", подчерта Панов.
Той отбеляза, че в сградата на Учредителното събрание руските юристи и дипломати споделят своя опит и знания с българските първенци за да стане освободена България здрава и независима държава. Посланикът уточни, че на българска земя по време на Освободителната война намират смъртта си около 40 хиляди руски войници.
Последвайте канала на