„Не можете да отидете на една екскурзия в Мароко и да не си донесете нещо кожено оттам. Това е специфична дестинация и дори и мъжете, които въобще нямат никакъв афинитет към покупките, накрая могат да си харесат нещо на безумно евтини цени“, заяви той.
„Няма държава в света, която активно да не подпомага, да не промотира, буквално да бута напред туризма си, защото туризмът е особена форма на икономическа дейност“, уточни експертът.
„Туризмът винаги и бил свързан с малко или повече шопинг“, посочи експертът.
Чуйте повече от разговора с члена на управителния съвет на Българската асоциация на туристическите агенции доц. Георги Рачев:
Шопинг туризмът набира все по-голяма популярност сред българите, които обикалят по екскурзии в чужбина.
Агенциите изкушават с топ цени за близки и далечни дестинации. А обикалянето по магазините е комбинирано със забавление и опознаване на новото място.
В това отношение дестинация номер едно е Турция, където се съчетава почивка и познавателен туризъм с много добър пазар.
Много туроператори в страната дори предлагат оферти за посещение на модни столици именно за тези туристи, които обичат да пътуват, за да пазаруват.
По думите му шопингът е неминуема част от пътуването.
По думите на доц. Рачев българинът вече е много добре ориентиран към цените и към предимствата на дадена дестинация. Съответно знае много добре какво е изгодно там.
Според него в момента се наблюдава нормално пътуване, познавателен туризъм в комбинация с пазаруване.
Това коментира за Novini.bg доц.Георги Рачев от Българската асоциация на туристическите агенции.
Този тип шопинг туризъм, който се наблюдаваше преди години обаче, вече не съществува.
)