)
Оправдаха лекар „Уши, нос, гърло“ и медицинска сестра, обвинени, че през 2012г. са причинили смърт по непредпазливост на своя пациентка.
Досъдебното производство за смъртта на Дарина продължи 4 години, като обвинителният акт беше внесен за разглеждане през март 2016г.
Един час по-късно, когато банката вече била изтекла, младата жена колабирала при опита да бъде преместена. Хирургът пристигнал веднага в частната клиника и с хирургичният екип се опитали да спрат кръвотечението с два допълнителни шева. Дарина обаче започнала да губи пулс, веднага след като излязла от упойката.
На 26 януари 2012г. 23-годишната Дарина постъпила за планова операция на сливиците във варненска клиника. Интервенцията била извършена от лекаря, който е с дългогодишна практика. На сутринта след операцията момичето се почувствало зле и му прилошало. Последвало повръщане на кръв, за което била уведомената дежурната по това време сестра. По-късно било установено, че около оперативната рана има съсирек. Лекуващият лекар назначил по телефона вливане на банка глюкоза с кръвоспиращи средства и преместване в болница „Св. Анна”.
Наложило се да бъде извикан реанимационен екип от „Св. Анна”, като след близо двучасова борба за живота на Дарина, тя починала.
Насрочването на същинското дело в съда беше отлагано на няколко пъти поради тежко заболяване на обвиняемия лекар или заради молби от адвокатите с мотив, че са възпрепятствани да се явят в съда на конкретните дати.
Обвинението към сестра Ваня И. беше за причинена смърт по непредпазливост поради неизпълнение на задълженията й за ежедневно наблюдение на оперираната пациентка, несвоевременно сигнализиране на лекаря за състоянието й, вследствие на което настъпила кръвозагубна анемия, довела до постхеморагичен шок и смъртта на младата жена.
Обвинението срещу д-р Димитър Г. беше за причинена смърт по непредпазливост, като не е осъществил следоперативен контрол и наблюдение на локалния и общия статус, жизнените показатели и евентуално лабораторните изследвания, неправилно е използвал кръвоспиращ медикамент, не е реагирал адекватно на съобщените му данни за състоянието на пациентката и е прехвърлил грижите за нея на други лица, като е давал нареждания и консултации по телефона.
Присъдата може да бъде обжалвана и протестирана пред Апелативен съд – Варна в 15-дневен срок от днес.
Това събщиха от пресслужбата на Окръжния съд във Варна.
Последвайте канала на