Норвегия отпуска над 25 млн. евро за нашите затвори

11
Норвегия отпуска над 25 млн. евро за нашите затвори
© Министерство на правосъдието

Над 25 млн. евро са предвидени по новия програмен период на Норвежкия финансов механизъм /НФМ/ 2014-2021 г. за подобряване на условията в затворите, повишаване капацитета на служителите, работещи в сектора и за реинтеграция на лишените от свобода. Това стана ясно на семинара, организиран от Министерството на правосъдието в Стара Загора.

В Стара Загора бе представен и документалният филм „Промяната – Норвежкият ремонт на затворите“, който показва ефекта от НФМ в затворите до момента.

Изграждане на пилотен затвор с учебен център към него, създаване на преходни отделения или т.нар. half way houses за адаптация на затворници, на които им предстои освобождаване, ремонт на затвори и арести, са сред основните цели, залегнали в следващите години.
Предвидено е такива преходни отделения да бъдат обособени към затворническите общежития към затворите в Пловдив, Бобов дол и Бургас, а пилотният затвор, към който ще бъде изграден и учебен център, да бъде в Кремиковци. Производственият цех към Пазарджишкия затвор да стане обучителен център за подпомагане реинтеграцията на лишените от свобода след тяхното освобождаване, е заложено в програмата. И още: да бъде изграден нов арест и пробационна служба в Петрич, да се ремонтират затворите в Пловдив и Бобов дол, а във Враца да бъде преустроено ново общежитие от открит тип.

По време на семинара ресорният заместник-министър на правосъдието проф. Николай Проданов представи резултатите от мерките за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода по досегашния програмен период на НФМ 2009-2014 г. Норвежката страна отпусна над 10 млн. евро, с които беше изградено затворническото общежитие в Дебелт към затвора в Бургас, ремонтираха се затворът в Стара Загора, общежитието в Разделна към Варненския затвор, яслата и медицинският център в Сливен, кухните в затворите в Бургас и Ловеч, където се обнови и болницата, в Шумен се изгради нов арест, а Учебният център за служители в Плевен бе реновиран.

Разработване на Концепция за първоначално и продължаващо обучение на пробационните служители, проучване на възможността за въвеждане на нови алтернативни мерки на наказанието „лишаване от свобода“ и разработване на специализирана програма за менторство (coaching), са сред другите заложени цели на новия програмен период.

Последвайте канала на

Десислава Станева
11

Свързани новини

Водещи новини

Норвегия отпуска над 25 млн. евро за нашите затвори | Новини.бг