)
„Агресията срещу нас ескалира“, призна д-р Кателиева. „Ние отиваме на сляпо, не знаем дали се касае за животозастрашаваща ситуация. Остава въпросът дали държавата ще ни защити, за да ни стимулира да останем в системата“, питат се от бранша.
„Във всички случаи трябва да засилим своите мерки като общество срещу агресията. Трябва да почитаме лекарите си с чест“, призова Станчева.
„Въпреки насилието колегите помагат. Правим го с любов, но не знам до кога, както и докога ще имаме търпението да го правим. Ние работим непрекъснато в агресия“. Това каза Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ в ефира на БТВ.
„Държавата трябва да предприеме много спешни мерки за защита на екипите, които оказват спешна помощ. Трябва да има много близка връзка между полицията и спешните екипи“, категорична беше Екатерина Станчева, председател на Сдружение „Етика в медицината“.
През последните 20 дни са регистрирани 4 нападения над лекарски екипи в Спешна помощ. 33% от лекарите в спешна помощ са били или свидетели или обект на насилие, показва проучване. Въпреки това медиците помагат.
По думите на лекарите, рискът за екипите няма как да се прецени. „Сигналите се препредават от тел. 112. Няма как да се прецени риска, ако не сме предупредени предварително. Колежката ми е попаднала при една пиянска компания, въоръжена само с чантата си и бялата си престилка“, споделя Кателиева.
Последвайте канала на