)
Пуерториканците поискаха островът им да стане 51-ият щат на САЩ в референдум с незадължителен характер за статута на затъналия в дългове карибски остров, предаде ДПА.
Гласоподавателите трябваше да избират между три възможности - независимост, пълноправен щат в състава на САЩ или запазване на сегашното статукво, което датира от 1898 г. Резултатът от всенародното допитване няма да е юридически обвързващ; само американският Конгрес има право да променя статута на Пуерто Рико.
Една от причините Пуерто Рико да не стане 51-ия американски щат се корени в икономическите проблеми на острова - дългът, му който е в размер на около 70 милиарда долара, в момента е в процес на преструктуриране чрез процедура, наподобяваща обявяване на банкрут. Ако Пуерто Рико беше щат, щеше да може да обяви фалит съгласно американското законодателство за изпадането в несъстоятелност. Това би направило Вашингтон, макар и частично, отговорен за пуерториканските дългове.
Жителите на испаноезичния остров са граждани на САЩ, но имат ограничени избирателни права и представителство в Конгреса. Те не могат да гласуват на президентски избори и делегацията им в Конгреса във Вашингтон няма право да участва в гласувания. Пуерториканците могат да пътуват свободно в САЩ и да служат в армията. Критиците на сегашния статут на острова - "свободно присъединила се държава" към САЩ, но със статут на "неинкорпорирана територия" - казват, че той е останка от колониализма и смятат, че САЩ имат морален дълг да направят Пуерто Рико щат.
След преброяването на 92 процента от гласовете стана ясно, че 97, 2 процента от избирателите са гласували за присъединяване към САЩ като пълноправен щат. Избирателната активност обаче бе ниска - едва 23 процента от 2,3 милиона регистрирани избиратели се явиха пред урните, след като опозицията призова за бойкот.
Последвайте канала на