Novini.bg

Членове на мрежата на атентатора Салман Абеди може би все още са на свобода (обновена)

15

22-годишният Абеди, британец от либийски произход, причини смъртта на 22 души, самовзривявайки се на концерт на певицата Ариана Гранде в Манчестър на 22 май. Полицията вече държи в ареста 11 заподозрени и претърси недвижими имоти в града. Великобритания вчера понижи равнището на терористична заплаха от "критично" до "тежко", след като полицията обяви, че е разбила голяма част от мрежата на Абеди. Късно снощи полицията разпространи негови снимки, направени в нощта на атентата от камери за наблюдение, и призова гражданите да споделят повече информация за последните му дни.

По-малкият брат на камикадзето от „Манчестър Арена”- Хашим Абеди-също е имал план да извърши терористично нападение, съобщи британският „Телеграф”.

Преследването на заподозрени за бомбения атентат в Манчестър продължава и може би все още има членове на мрежата на терориста Салман Абеди, които са на свобода. Това заяви днес британският министър на вътрешните работи Амбър Ръд, цитирана от Ройтерс и АП, предаде БТА. Операцията все още върви с пълна скорост, не можем да сме напълно сигурни, че е приключила, каза Ръд.

Първоначалната информация идва от либийското разузнаване, което е имало човек при джихадистите и оттам узнало за плана.

Тази информация е била получена от разузнаването на западна държава в началото ан 2017 година и това станало причина да се отмени планирано посещение на дипломата в страната.

Той е бил член на джихадистка организация и е искал да атакува конвой на ООН, в който трябвало да бъде и представителя на световната организация за Либия Мартин Коблер.

Хашим Абеди в момента е арестуван в Либия и е признал при разпитите, че е бил в течение на организирането на нападението в Манчестър и че двамата с брат му Салман били членове на „Ислямска държава”.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
15

Свързани новини

Членове на мрежата на атентатора Салман Абеди може би все още са на свобода (обновена) | Новини.бг