Novini.bg

ОАЕ ще внасят айсберг за вода

7
© Getty Images

Обединените Арабски Емирства обмислят сериозно идеята за „внос“ на айсберг от Антарктида с цел сондаж на питейна вода. В емирствата водата е сериозен проблем, тъй като климатът е пустинен.

Според плановете айсбергът ще бъде докаран до бреговете на емирството Фуджейра, намиращо се на източния бряг, като се очаква да се превърне в туристическа атракция, пише fresh-science.com.

Според плановете докарването на айсберг ще отнеме около година, като началото на проекта ще бъде през 2018 година. Веднага с пристигането му на място започват сондажите за вода. Парчета от видимата час ще бъдат отчупвани и съхранявани в контейнери с питейна вода, след което предстои филтриране. В айсбергите се съдържа вода в най-чистата форма.

Среден по размер айсберг съдържа около 75 милиона литра вода, или достатъчно за един милион хора за пет години. Айсбергът също така може да създаде микро климат в региона, което да доведе до валежи в иначе сухата област. Айсбергите се топят много бавно, тъй като над 80% от масата им е под водата, а изложената на въздух част отразява светлина и топлина, което пречи на изпарението на вода.

Последвайте канала на

Novini.bg
7

Свързани новини

ОАЕ ще внасят айсберг за вода | Новини.бг