)
Старозагорският митрополит Киприян ще води българската делегация, която ще донесе от Ерусалим Благодатния огън, съобщава главният секретар на Светия синод епископ Герасим.
Благодатният огън се самозапалва всяка година по това време в храма "Възкресение Христово", построен върху Божи гроб в Ерусалим. В първите минути след запалването му този огън има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря. Той обаче се появява само в присъствието на православния патриарх на Ерусалим, което е най-силният аргумент на източните църкви в диспутите им с Рим кое тълкувание на вярата е по-правилното. От него се запалват специални фенери, с които изпратените православни духовници го разнасят в родните си страни, където огнената щафета достига до всички храмове в тях.
Всички опити на учените да обяснят този феномен засега са безрезултатни.
Единственият случай, за който се твърди, че огънят е слязъл извън пределите на храма бил през 1579 г. Представители на арменската църква предупредили местната градска управа да получат изключителното право да честват Великден в храма,. Патриарх Софроний и православните поклонници не били допуснати нито в параклиса над Божи гроб, нито в храма, а били изгонени да се молят на входа. Въпреки, че арменският патриарх прекарал целия ден в молитви, чудото не се случило. Вместо това огънят лумнал извън храма, точно пред православния патриарх. Всичко това предизвиква сблъсъци между гръцкото и арменското население на града.
Имамът на съседната джамия, виждайки чудото, приема православното християнство, което води до вълнения и сред мюсюлманите. Това кара турските власти да постановят пасхалната церемония да се води винаги от православния патриарх, а арменският архиерей само да го следва и никога да не взима пряко участие в получаването на огъня. Този спор не е приключил и до днес.
Най-вероятно това ще стане, както и в предишните години, с правителствения "Фалкон", който ще излети в 17:00 часа на 15-и април - Страстната събота.
Последвайте канала на