Прокурорите от Националната дирекция за борба с корупцията са поставили бившия премиер под съдебен контрол.
Бившият румънски премиер Виктор Понта беше изслушан днес по ново дело за корупция, в което е разследван. То е за използване на влияние с цел извличане на неправомерни финансови или други ползи за себе си или за друго лице и съучастие в пране на пари, съобщава Медиафакс, цитиран от БТА.
Понта е разследван за това, че през 2012 г., възползвайки се от авторитета си на председател на Социалдемократическата партия и е получил 220 000 евро от бизнесмена Себастиан Гица, за да му бъде осигурена избираема позиция в листата на партията. Впоследствие Гица спечелил място в Камарата на депутатите като кандидат от окръг Прахова. Според антикорупционните прокурори сумата била използвана от Понта за организирането на посещение в Румъния на популярно лице от чуждестранната политика с цел трупане на електорален капитал преди изборите.
Припомняме, че Виктор Понта подаде оставка като премиер през ноември 2015 г. след масови протести заради пожар в нощен клуб, който отне живота на 64 души. Срещу него вече тече дело за престъпления, свързани с фалшификация на документи, съучастие в данъчни измами и пране на пари в периода 2007-2008 г. в качеството му на адвокат. Себастиан Гица, близък приятел на Понта, също бе изпратен на съд по обвинения в редица престъпления, сред които даване на подкуп, шантаж, купуване на влияние и други.
Цитираните от. "Ромъния либера" източници твърдят, че това лице е бившият британски премиер Тони Блеър, който бил поканен да изнесе лекция пред румънските социалдемократи. Прокурорите посочват още, че подобно деяние се наказва със затвор от една до пет години.
)