)
Вътрешната парламентарна комисия прие на второ четене промени в Закона за чужденците в България. Част от предложенията са на Румен Йончев.
Другите предложения в закона са на МС.
Населените места, от които идват са в зоната на конфликта и администрацията е дезорганизирана и не изпълнява функциите си. Това принуждава нашите сънародници да идват с визи за краткосрочно пребиваване.
Неговите предложения са вдъхновени от актуалната миграционна обстановка и с искането на чужди граждани от български произход от кризисни райони да се установяват за постоянно в страната. Наблюдава се увеличаване броя на наши сънародници от Донецка и Луганска област в Украйна, които идват в България, без да имат възможност да осигурят необходимия набор от документи за получаване на статут на постоянно пребиваване, според Йончев.
Отпада спорния текст за нужните средства за инвестиции у нас от чужденец за получаване на право на продължително пребиваване у нас. МВР днес е да се запази досегашната сума.
Предвидено е създаването на електронен регистър в Министерството на вътрешните работи на издадените документи за самоличност на членовете на персонала на дипломатическо или консулско представителство, на представителство на международна организация в Република България, както и на членовете на техните семейства. Създава се и изрична правна уредба по отношение на представяните пред службите за контрол на чужденците документи, съставени в чужбина и удостоверяващи семейни връзки, като се въвежда изискването те да се признават или допускат за изпълнение по българското право.
Предложеното със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България дава възможност десетки наши сънародници да получат статут на постоянно пребиваване в страната. Това е решителна стъпка за осъществяване на държавната политика за привличане на представители от български исторически общности за трайно завръщане и заселване в България. Представителите на Министерството на вътрешните работи и Държавната агенцията за българите в чужбина изразиха подкрепа за законопроекта.
Първата важна промяна е свързана с въвеждането на процедура за предоставяне на статут „лице без гражданство”, съгласно Конвенцията за статута на лицата без гражданство.
Регламентира се понятието „апартит”, за лице, което не се разглежда като гражданин на нито една държава в съответствие с действащото законодателство и се урежда правния статут на това лице. На следващо място са регламентирани норми, които уреждат снемането на биометрични данни и издаването на карти на членовете на персонала на дипломатическо или консулско представителство, или на представителство на международна организация в Република България, както и на членовете на техните семейства.
След изтичането на тези визи оставането им на наша територия ги превръща в закононарушители.
Последвайте канала на