)
„Освен това трябва да бъде подготвен по гражданско образование, както и да работи в мултикултурна среда и по съвременните методи, така че да може да общува с днешните деца. Тоест да изучава и повече психология и то възрастова. Но верни на статуквото във висшето училище, много трудно човек, излизайки от висшето училище, може да бъде годен за системата на средното образование”, каза още Янка Такева.
„Тяхното нахалство стигна до там, че ме викаха при президента на КНСБ Пламен Димитров да ме заплашват, защото искам промяна на учебните планове и програми за бъдещите учители. Представяте ли си колко консерватизъм и колко некоректност и непочтеност е това, защото на нас тези учители, които ги подготвят по старите учебни планове, не са ни нужни в средното образование. Нужен ни е другият учител, който ще се подготви за утрешното образование”, подчерта Такева. Според нея той трябва да се подготви така, че да владее чужди езици да борави с дигиталните и информационни технологии.
Съгласно новия Закон за предучилищното и училищното образование, който влезе в сила от 1 август, трябваше да се промени учебния план и програма при подготовката на бъдещите учители в педагогическите факултети в нашите университети. Искам да ви кажа, че водих неистова война с тези университети, където имат факултети и подготвят учители, да си променят учебните планове и програми, които са от 1997 година. Това коментира председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева по темата за проблемите в областта на висшето образование в България, предаде "Фокус".
Последвайте канала на