Убеден съм, че през ДОСТ Турция търси влияние в България. Струва ми се, че те не са много активни в подкрепата си, защото още смятат, че не са загубили ДПС. Това каза социологът Андрей Райчев в предаването "Още от деня" по БНТ.
Той коментира и темата за задължителното гласуване и предлагането на стимули за това. „Това е глупост. Ако човек е отишъл да гласува само заради томболата, тогава жална ни майка“.
Според Райчев това решение е реверанс към патриотите.
Политологът Димитър Димитров допълни, че трябва да се уточни дали става въпрос за задължително гласуване или дълг. „Аз съм против да се смесва изпълнението на гражданския дълг с някакъв вид лотария. Изпълнението на дълга е някакъв вид съпричастност. Предлагам гласувалите да имат предимство пред негласувалите при кандидатстване за държавен пост, по примера на Гърция“, заяви той.
)