Лидерът на БСП Михаил Миков прогнозира, че правителството скоро ще въведе и данък „цървули". Повод за думите му станаха приетите на първо четене промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се налага изменението на още пет данъчни закона.
Все повече хора разбират, че тази политика не води България доникъде, че ще доведе хазната дотам, че да вземете на босия цървулите и да ви се наложи да взимате нови и нови кредити, за да загробите България, коментира още Миков в НС.
Те предвиждат въвеждане на т. нар. данък „градина", чрез който ще се облагат с данък малките дворове и ниви.
Депутатите днес отхвълиха направените предложения от лидера на БСП за промени във връзка с прогресивното подоходно облагане. „Гласувах против предложения от правителството законопроект, защото с един законопроект беше направен опит да няма пълноценна дискусия в НС за това накъде върви България. В България сметката плащат бедните, а дясното управление и фамилиите около него консумират и пият 12-годишното си уиски, със сьомгата, хайвера, а хората нямат възможност да пращат децата си на училище. Вие затвърждавате политиката на вдигане на данъци. Както вдигнахте данъците на хората с минимална заплата - около 300 000 души. Така сега връщате спомена за това, което направихте през 2010 г. - данък „колиба", сега данък „градина", утре данък „цървули".
Припомняме, че Министерството на финансите предложи промени в Закона за местните данъци и такси, с които от началото на 2016 година да се облагат с данък и селските градини, и малките ниви. В момента от данък върху имота са освободени всички земеделски земи и горите, с изключение на застроените терени. Искането на финансовото министерство обаче е вече данък да не се плаща само за земеделски земи и ниви извън строителните граници на населените места.
)