Кинодейците предлагат промяна в Закона за филмовата индустрия, който ще промени статута на Националния филмов център – институцията, която раздава държавните пари за кино. Идеята е НФЦ да стане държавна агенция, което ще го извади от шапката на Министерството на културата и ще му даде възможност самостоятелно да оперира с финансите. Двойна цедка в оценяването на проектите – е другата мярка. Всички тези идеи трябва да бъдат заложени в новия Закон за филмовата индустрия и в устройствения правилник на НФЦ, които спешно трябва да бъдат приети до 15 ноември. Тогава изтича срокът, даден ни от Европейската комисия за синхронизиране на законодателството в областта на филмовата индустрия.