)
Последвайте канала на
Последвайте канала на
Германската служба за защита на Конституция (БНД) е следяла дейността на ред чужди организации от Европа и САЩ, работили във Федерална република до 2013 г., предаде РИА Новости.
По данни на медии в Германия разузнавателната служба на Берлин е взела под наблюдение посолства, консулства и други представителства, както и цели във Франция и САЩ. Изданията се позовават на протокол от заседание на анкетна комисия в парламента на Федералната република по повод дейността на американската Агенция за национална сигурност (АНС). По време на обсъжданията е присъствал и началникът на БНД Герхард Шиндлер. Той е посочил, че дейността е била прекратена през 2013 г. по инициатива на Роналд Пофала, който тогава е бил началник на кабинета на германския канцлер Ангела Меркел. Медиите предполагат, че е възможно Берлин да е прикрил дейността на разузнавачите.
В Германия проверят твърденията на бившия сътрудник на АНС - Едуард Сноудън относно как САЩ са подслушвали редица политици по света. Сред целите на следенето са били Меркел, бразилският президент Дилма Русеф и други.
8 май 2014 г. в 16:07 ч.
)