Папа Франциск коментира теорията за Големия взрив

11


Научните теории, които включват схващането, че т.нар. Голям взрив е създал Вселената пред 13,7 милиарда години и идеята за възникването на живота чрез еволюцията, не противоречат на учението на Католическата църква. Това заяви днес папа Франциск на заседание на Понтификалната академия на науките - независима институция със седалище във Ватикана и финансирана главно от Светия престол, предаде Ройтерс.

"Началото на света не е дело на хаоса, дължащ произхода си на нещо друго, но то произтича пряко от върховния принцип, който съзидава от любов", каза той.

На времето Римокатолическата църква е отхвърляла научните обяснения за възникването на Вселената, противоречащи на Библията. Едва през 1950 г. папа Пий XII окачествява еволюцията като вярна научна концепция за развитието на човека, а през 1996 г. папа Йоан-Павел II препотвърждава това. През 2011 г. папа Бенедикт каза, че научните теории за произхода и развитието на света и живота не противоречат на вярата, но оставят много
въпроси без отговор.

По думите на епископа на Рим научните обяснения за произхода на света и живота не изключват ролята на Бог в сътворението, предаде БТА.

Според папата "Големият взрив", който днес е смятан за начало на света, "не противоречи на съзидателната намеса на Бог, а напротив - той се дължи на нея". След това Франциск констатира: "Еволюцията в природата не е в контраст със замисъла на божественото сътворение, защото еволюцията се дължи на сътворението на същества,

които еволюират".

Последвайте канала на

Novini.bg
11

Свързани новини

Водещи новини

Папа Франциск коментира теорията за Големия взрив | Новини.бг