Novini.bg

Публикуваха пълните договори на ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 (видео)

12
Публикуваха пълните договори на ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 (видео)

Публикувани на интернет страницата на МИЕТ са вече 191 договора на енергийни компании, в това число и договорите на американските ТЕЦ "AES Марица Изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3". Това заяви пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев по време на заседанието на обществения съвет към МИЕТ.

Василев посочи, че има няколко отказа от компании за публикуване на договорите им, а голяма част от дружествата още не са дали отговор. Има клаузи за търговска тайна, която, за да отпадне, трябва и двете страни да се съгласят, обясни министърът. Сформирана е и вече работи групата от експерти от ЕСО, ЕРП и производителите на енергия от ВЕИ и има техническо решение да се предоставя информация в рамките на два дни за това каква зелена енергия се произвежда, съобщи още Василев. Все още технически проблеми не позволяват тази информация да се подава в реално време, но скоро ще се случи и това, добави Василев.

Министърът подчерта, че публикуваните договори са пълни, като са заличени само подписите и печатите, но имената на хората, подписвали договорите, фигурират в тях. Все още тече анализът на договорите и трябва юристите да се произнесат за тях, но в тях има практики, които намирам за странни, коментира Асен Василев.

Такива, по думите му, са търговски практики за ескалация, задължително изкупуване на енергията и други утежняващи клаузи, които не поставят двете страни в равнопоставено положение. Това обаче не може да бъде основа за преразглеждане на договорите, щом и двете страни са се съгласили да подпишат клаузите, каза Василев. Основа за преразглеждане може да бъде само, ако едната страна е нямала достъп до юридически услуги или е била абсолютно некомпетентна, сключвайки договора, а аз не мога да кажа, че българската държава е некомпетентна, коментира още Василев.

Две проверки в енергетиката ще бъдат започнати през следващата седмица - от вторник започва проверка на ЕК, а още в понеделник пристига у нас и група проверяващи от Световната банка, съобщи министър Василев. Мисията от енергийни експерти на Световната банка ще подпомогнат проверката на ЕК на българския енергиен сектор.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
12
Публикуваха пълните договори на ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 (видео) | Новини.бг