Той отново повтори, че държавата три години търси стратегически инвеститор по проекта и той е бил прекратен поради това, че такъв не се е намерил и България няма възможност да продължава да плаща строителството на тази централа.
България твърдо заявява, че ще плати единствено оборудването за АЕЦ "Белене", което е изработено или което е стартирало до етапа, до който е стигнало към 31 март тази година. Това заяви пред журналисти министърът на икономиката енергетиката и туризма Делян Добрев преди началото на среща с бизнеса.
Министърът бе помолен да коментира информацията, че частен инвеститор до края на годината е готов да вземе АЕЦ "Белене" и да поеме неустойките към руската страна. Ако проектът за АЕЦ "Белене" се случи, то тогава няма да има неустойки, каза министърът. Той добави, че дори и в сегашната ситуация не се говори за неустойки, а за заплащане на изработеното към 31 март тази година оборудване.
По думите на министъра цифрите, които се споменават от руската страна са по-големи от това, което е верифицирано от България като изработено оборудване. Затова продължават преговорите и работните групи уточняват какво е свършеното, допълни министърът. В никакъв случай не може да се говори за милиарди, заяви Добрев. Двата реактора с парогенератори, с останалото оборудване по Споразумение 5, струват около 500 млн. евро, част от което ние вече сме платили, каза министърът.
)