Използването на ваксини или други методи за лечение към специфични щамове на бактерията ешерихия коли (E.coli) може да помогне за намаляване на риска от рак на червата, пикочния мехур и простатата, съобщава БТА, позовавайки се на научно изследване.
Проучването показва, че по-големият брой случаи на някои видове рак в индустриализирани страни като Великобритания може да бъде свързан с два конкретни вида ешерихия коли, които често причиняват инфекции на пикочните пътища и кръвта.
Тези щамове произвеждат химикал, наречен колибактин, който уврежда ДНК и причинява рак. Според изследователите премахването на щамовете „може да донесе огромни ползи за общественото здраве“, включително намаляване на необходимостта от антибиотици за лечение на инфекциите, които те причиняват, както и потенциално намаляване на риска от рак.
Ешерихия коли е разнообразна група бактерии, които обикновено са безвредни и живеят в червата на хората и животните.
За целите на проучването, публикувано в научното списание „ Лансет Микроб" (Lancet Microbe), изследователите са използвали геномно секвениране, за да проследят различни щамове в различни държави, включително Великобритания, Норвегия, Пакистан и Бангладеш.
Двата щама, върху които са се фокусирали учените, са по-често срещани в индустриализираните страни и причиняват повече инфекции на кръвта и пикочните пътища, отколкото хранителни отравяния.
Според изследователите в тези страни има и по-високи нива на рак на червата, пикочния мехур и простатата. В същото време анализът на екипа показва, че щамовете са много по-редки в страни като Бангладеш и Пакистан, където случаите на рак на червата, пикочния мехур и простатата също са по-малко.
Научният ръководител Томи Маклин от Университета в Хелзинки коментира: „Ешерихия коли може да бъде открита по целия свят, в много различни форми и разбирането на това как щамовете на тази бактерия влияят по различен начин на хората може да ни даде по-пълна картина на здравето и болестите“.
„Ваксините или други интервенции, насочени срещу щамовете ешерихия коли, биха могли да донесат огромни ползи за общественото здраве. Например намаляване на тежестта на инфекциите и намаляване на необходимостта от антибиотици за тяхното лечение, както и намаляване на риска от ракови заболявания“, добавя Томи Маклин, цитиран от Пи Ей медиа/ДПА.