Вариантът на новия коронавирус, открит първо в Бразилия и известен като P.1, е устойчив към три от четирите терапии с антитела, одобрени в САЩ, съобщи Ройтерс, като цитира резултати от лабораторни изследвания.
Учени са направили експерименти, при които вариантът Р.1 бил изложен на взаимодействие с различни моноклонални антитела, включително и на четирите, използвани в САЩ за лечение на пациенти с COVID-19 - индевимаб и касиривимаб на "Редженерон фармасютикалс" и бамланивимаб и етесевимаб на "Ели Лили енд Ко". Само имдевимаб е показал въздействие, посочи БТА.
Неутрализиращите свойства на останалите три били "подчертано или напълно ликвидирани", се посочва в преминал независима оценка доклад, публикуван в електроннната библиотека bioRxiv и приет за публикация в сп. "Сел хост енд майкроб".
Изследователите проверили и въздействието на кръвна плазма от преболедували COVID-19 и на кръвни проби от ваксинирани срещу Ковид-19 с препаратите на "Пфайзер"/"Бионтех" и на "Модерна" върху Р.1. В сравнение с ефекта им върху оригиналната версия на коронавируса, плазмата и кръвта с антитела от ваксините са по-слабо ефективни при неутрализиране на Р.1.
Предишни изследвания установиха, че те са дори още по-слабо ефективни срещу южноафриканския вариант B.1.351. Това дава основания да се смята, че бразилският вариант може да не носи голям риск от повторно заразяване или от намаляване на защитата на ваксината, както южноафриканският вариант, каза съавторът на изследването Дейвид Nо от Колумбийския университет.
Той подчерта, че е необходимо лабораторните данни да бъдат потвърдени от данни от реалната практика.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?