Студентите от първия в историята на България випуск „Военни лекари“ и колегите им по специалност „Медицинска сестра“ посетиха част от клиниките на Военномедицинска академия и имаха възможност да се запознаят с условията, при които ще се обучават в следващите години, съобщиха от лечебното заведение.
Проектът „Военен лекар“ стартира през 2017 г. чрез тристранно споразумение между ВМА, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и МУ „Пр. д-р Н. Стоянов“ – Варна.
По време на посещението си младежите имаха възможност да се запознаят и разговарят с едни от най-големите имена в медицината, както и да надникнат в ежедневието и динамиката на водещи клиники не само във ВМА, но и в цяла България, сред които: Клиника „Гастроентерология и хепатология”, клиника по „Чернодробно - панкреатична хирургия и трансплантология”, Отделението по дерматология, Клиника „Ушни, носни и гърлени болести”, Клиника по ендоскопска хирургия, както и в реанимацията, която е най-голямата в България. „Разбрахте каква институция е ВМА. Това е най-сериозната болница в България. Сериозна е защото притежава една от най-големите леглови бази, тук се приемат най-много болни, насам се пренасочват най-много пациенти от цялата страна“, коментира пред студентите полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.
Той отбеляза и че ВМА е база за обучение, като даде за пример клиниките по гастроентерология, урология и ендоурология, чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, ендоскопска хирургия, токсикохимическата лаборатория, където се извършват високотехнологични дейности, изискващи голяма крива на обучение и които не се правят никъде в България.
„И друг път съм казвал, че една болница, която може да направи успешна чернодробна трансплантация, може да направи всичко. 10 години след първата такава трансплантация във ВМА, това е абсолютно рутинна и успешна процедура за нас“, подчерта проф. Мутафчийски.
По думите му, един от приоритетите е технологичното обновяване, но по- важни са хората, боравещи с тази апаратура. Затова акцент е повишаване квалификацията на специалистите, които непрекъснато участват в конгреси в чужбина с цел обмяна на опит.
Ежегодно ВМА е домакин на научни форуми, чиито гости са изтъкнати имена в европейската медицина. По време на следващото си посещение в столицата, студентите ще се запознаят и с останалите звена на Академията.
„Очакванията са големи. Гледайте напред, учете се. Във вас вижам, че има мотивация. Чакат ви много добри и много тежки моменти, но ще се справите. Имате само един изход – напред. Отстъпление няма“, обърна се към студентите проф. Мутафчийски.