Адска зараза залива детските градини - бум на коксаки вирус

pixabay
share

Коксаки вирус върлува в детските градини и ясли. Засилената му циркулация е нетипична за сезона, тъй като той е ентеровирус, който е характерен за лятото, обясняват педиатри пред "Телеграф".

Болестта е  известена като „ръка-крак-уста“ заради специфичните обриви, които предизвиква по тези части на тялото. Майките масово се оплакват, че децата им се борят с температура и са обринати. Болестта засяга основно малки деца и бебета. Тя започва внезапно. От пълно здраве децата изведнъж униват и вдигат температура, която може да се покачи до 40 градуса, обясняват лекарите. Болните деца имат характерен обрив около и вътре в устата. Основният риск е от обезводняване заради афтите в устата, при които някои деца отказват вода и храна. Това всъщност е ентеровирус, който циркулира усилено през лятото и е много разпространен в детските колективи. 

Заболяването се причинява от коксаки А16, за който е характерен обривът по гърлото, около устата, както и по дланите и стъпалата. Продължителността на симптомите е между 5-10 дни. Заболяването е заразно, а инфектирането става чрез секрети. Децата се заразяват по фекално-орален механизъм - чрез директен контакт или чрез заразени предмети. Вирусът е много устойчив на външна среда и в детските градини предаването на инфекцията става чрез замърсени играчки и повърхности. 95% от случаите са при деца под 5 години.

Бум на вирусните ангини

При тази инфекция няма специфично лечение. То е предимно симптоматично, като се използват антипиретици при висока температура, противовъзпалителни и обезболяващи средства за по-бързо овладяване на афтозните промени. Добре е родителите да знаят, че понякога вирусът може да засегне ноктите. Месец-два след прекарана инфекция те могат да опадат, което не бива да стресира родителите, предупреждават медиците. Болестта може да доведе до падане на един или повече от ноктите на ръцете или краката в рамките на няколко месеца след прекарана коксаки вирусна инфекция. Леки до умерени промени по ноктите, включително набраздяване, отлепяне на ноктите или отделяне на нокътните плочки, повишена чупливост на ноктите и други са често срещани след прекарана инфекция. 

Водещи новини

Още новини