Северна Корея е във "фаза на провокация", заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, цитиран от Франс прес.
Блинкън каза това, след като затворената комунистическа страна проведе в последно време поредица ракетни изпитания. Държавният секретар на САЩ говори след среща на Хавайските острови с министрите на външните работи на Южна Корея и Япония - американски съюзници в региона.
Тримата определиха извършените от началото на годината от Пхенян седем ракетни опита като дестабилизиращи и потвърдиха, че страните им са единни пред севернокорейската заплаха. Северна Корея "трябва да прекрати незаконните си дейности и да започне диалог", призоваха те в съвместно изявление. Вашингтон, Токио и Сеул подчертаха, че "нямат никакви враждебни намерения" към Пхенян и продължават да са за преговори "без предварителни условия".
На пресконференция след срещата в Хонолулу Блинкън отчете, че Северна Корея е във "фаза на провокация". "Продължаваме да търсим начини тя да бъде държана отговорна" за своите действия, добави той и припомни, че Съединените щати са наложили наскоро санкции на осем човека и организации, свързани с режима на Ким Чен-ун.
САЩ и техните съюзници са против предприемането на едностранни действия в Азиатско-Тихоокеанския регион и призовават за мир и стабилност в Тайванския проток, каза още Блинкън, цитиран от ТАСС.
Той заяви това в отговор на журналистически въпрос как трите съюзнически страни ще координират своя подход към Китай.
Държавният секретар на САЩ се отби на Хавайските острови за разговорите си с външните министри на Япония и Южна Корея на връщане от обиколка в района на Тихия океан, отбелязва АФП.
В петък в Мелбърн Блинкън се срещна с първите дипломати на останалите държави от диалога за сигурност КУАД (QUAD) - Индия, Австралия и отново Япония. Новият четиристранен съюз има за цел да противодейства на нарастващото влияние на Китай в Азиатско-Тихоокеанския регион, отбелязва още АФП.
Вчера държавният секретар на САЩ бе във Фиджи за среща с лидерите на тихоокеански островни държави, където Вашингтон се бори за влияние с Пекин.
Междувременно Белият дом публикува преди два дни американска стратегия за Индийско-Тихоокеанския регион. В документа се подчертава, че този регион е от основно значение за американските интереси, отбелязва БТА.