„Сложна“ шпионска мрежа, базирана в Обединеното кралство, е предавала тайни на Русия в продължение на почти три години и е събирала информация за цели в цяла Европа, стана ясно в съда, пише британският вестник „Гардиан“.
Трима български граждани - Катрин Иванова, на 33 г., Ваня Габерова, на 30 г., и Тихомир Иванов Иванчев, на 39 г. - са извършвали наблюдение на лица и места, представляващи интерес за Русия.
Сред лицата, за които се твърди, че са били обект на наблюдение, е известен български журналист, който е работил с покойния руски опозиционен дисидент Алексей Навални.
Твърди се, че журналистът е бил обект на обсъждания за убийството или отвличането му и отвеждането му в Москва. Други предполагаеми дискусии са се отнасяли до изпращането на две от обвиняемите жени в „капан“, за да се получи повече информация.
Прокурорът Алисън Морган по делото заяви в съдебната зала: „В продължение на почти три години те са се опитвали да събират информация в полза на Русия, враг на Обединеното кралство, информация за различни цели, както за хора, така и за физически местоположения. Информация от особен интерес за руската държава. Тяхната дейност е причинила очевидна и неизбежна вреда на сигурността и интересите на Обединеното кралство.“ По отношение на предполагаемата дейност на обвиняемите, прокурорът заяви: „Тя е била високорискова и изключително сложна. Обвиняемите са печелили значителни суми за това, което са вършили. Никой от тях не се е занимавал с тази дейност на сляпо.“
Твърди се, че българите са работили с редица други хора, които са шпионирали за Русия между 2020 и 2023 г. в Лондон, Виена, Валенсия, Черна гора и Щутгарт. В шпионската мрежа са участвали още двама обвиняеми - Орлин Русев и Бисер Джамбазов, които са се признали за виновни по обвинения в шпионаж, стана ясно в съда. Прокурорът Морган заяви, че обвиняемите са се договорили с руския агент Ян Марсалек, известен като „Рупърт Тич“, за когото се твърди, че е австрийски гражданин, да получи полезни за Русия материали.
Пред съдебните заседатели беше обяснено, че 43-годишният Джамбазов е имал връзка както с Иванова, така и с Габерова, а последната преди това е имала връзка с Иванчев. Прокурорът заяви, че обвиняемите може да се опитат да „разчитат на връзките си“ и да предположат, че са били подведени „или просто са следвали хора из Европа от любов или отдаденост“.
По думите ѝ те са имали за задача да шпионират видни личности, които очевидно представляват интерес за Русия, често защото са дисиденти, избягали от родината си заради собствената си безопасност. Морган заяви пред съдебните заседатели: „Това е било високорисково и изключително сложно“. Твърди се, че те са извършвани редица дейности, включително операции по наблюдение, проследяване на хора и установяване на местонахождението им, след което са докладвани на руската държава. Това е включвало наблюдение през 2022 г. в американска военна база в Щутгарт, за която обвиняемите са смятали, че е място, където се обучават украински части, според Морган, пише Нова.
Пред съда беше обяснено, че Марсалек и Русев са си разменяли съобщения, в които са обсъждали „варианти“, свързани с Христо Грозев, български журналист, който е водещ разследващ за Русия в Bellingcat, организация, получила множество награди за разследваща журналистика. Тези варианти са включвали наблюдение над него, отвличането му и отвеждането му в Москва, убийството му и проникването в Bellingcat.
Обвиняемите отричат заговор за събиране на информация с цел накърняване на сигурността и интересите на държавата в периода между 30 август 2020 г. и 8 февруари 2023 г. Иванова отрича също така да е притежавала 18 фалшиви документа за самоличност, включително британски и други паспорти и документи.
Очаква се процесът да продължи до февруари следващата година.