Европа и Германия да намалят бързо зависимостта си от критични суровини

share

Германската индустриална асоциация BDI заяви във вторник, че китайските ограничения за износа на германий и галий, метали, използвани в полупроводниковата индустрия, засилват аргумента за по-голяма независимост, когато става въпрос за критични суровини.

Мерките "илюстрират спешността за Европа и Германия да намалят бързо зависимостта си от критични суровини сега", посочи Волфганг Нидермарк от BDI, предаде Ройтерс.

Германият и галият са метали, които не се срещат в природата. Вместо това те се образуват, обикновено като страничен продукт от рафинериите на други метали.

Германий, сребристо-бял метал, се образува като страничен продукт от производството на цинк. Друг мек, сребрист метал - галият междувременно е страничен продукт от обработката на бокситни и цинкови руди.

Германият има няколко приложения, включително в соларните панели и оптичните влакна. Металът е прозрачен за инфрачервено лъчение и може също така да се използва във военни приложения, като например очила за нощно виждане. Слънчевите панели, които съдържат германий, имат приложение в Космоса.

ЕС се усъмни в мотивите на Китай да ограничи износа на редки метали

Галият пък се използва за производството на химическото съединение галиев арсенид, което, например, може да се приложи за направата на радиочестотни чипове за мобилни телефони и сателитна комуникация. Това съединение също е ключов материал в полупроводниците.

Китай произвежда 60% от световния германий и 80% от галий, според Алианса за критични суровини (Critical Raw Materials Alliance).

Други страни също могат да произвеждат тези два критични метала. Белгия, Канада, Германия, Япония и Украйна могат да произвеждат германий. Япония, Южна Корея, Украйна, Русия и Германия междувременно произвеждат галий.

Галиевият арсенид е сложен за производство и само няколко компании в света могат да го направят. Едните се намират в Европа, а другите са в Япония и Китай, посочва още CRM Alliance.

Водещи новини

Още новини