Германия проучва какво допълнително техническо обслужване и боеприпаси ще са необходими, за да бъдат приведени в съответствие с изискванията за използване от украинската армия остарели бронирани бойни машини на пехотата "Мардер", заяви външната министърка Аналена Бербок, цитирана от Ройтерс.
През втория ден от обиколката си в балтийските държави Бербок реагира на засилващите се критики за явно нежелание или умишлено бавене от германска страна на доставките на оръжията, от които Киев твърди, че се нуждае, за да отблъсне руската атака.
"За нас няма табу по отношение на бронираните машини и други оръжия, от които Украйна се нуждае", каза тя.
Приоритет за Берлин е да гарантира, че Украйна бързо ще получи оборудване от съветско време, което армията ѝ може да използва без допълнителни разходи, отбеляза Бербок. Тя каза, че Берлин ще попълни запасите на съюзническите държави, които разполагат с такова оръжие, като го замени с по-модерно оборудване, произведено в Германия.
Журналистите я попитаха дали германски танкове "Леопард" ще бъдат изпратени в Украйна, на което министърката отговори, че войниците ще се нуждаят от обучение, за да използват такова модерно оборудване и че Берлин ще плати за това обучение.
"Ние предоставяме един милиард евро, защото трябва да мислим не само за системите, от които Украйна се нуждае сега за отбраната си, но и за следващите години, за системите, от които ще има нужда свободна Украйна в бъдеще", каза тя.
"Знаем, че всеки ден е от значение", допълни Бербок.
Европейският съюз трябва да наложи търговски санкции върху транспорта на руски нефт и газ, подчерта днес естонската външна министърка на пресконференция с Бербок.
"Войната срещу Украйна трябва да стане толкова скъпа за Русия, че тя да спре войната", заяви Ева-Мария Лийметс. "Естония смята, че шестият пакет (санкции) също трябва да съдържа санкции, които засягат енергоносителите, както газа, така и петрола", допълни тя.