Само два процента от моряците по света са жени, като в търговското корабоплаване има компании, които негласно пренебрегват дамите за сметка на подалите заявления за работа мъже. Това каза днес във Варна д-р Пинар Оздемир от Морския университет "Пири Рейс" в Истанбул по време на международна конференция, посветена на управлението на различията в морската професия.
Форумът се провежда в рамките на проект MENTORESS по програма "Еразъм+", по който си сътрудничат морските академии на Турция, Румъния, Полша и България.
В четирите държави, които си партнират по проекта, е направено изследване за наличие на дискриминация срещу жените в морския бизнес, обясни Оздемир. По думите й резултатите сочат, че дамите имат такова усещане, като в търговското корабоплаване има разлики и в заплащането на мъже и жени на едни и същи позиции, докато във Военноморските сили този проблем не съществува.
Една от основните цели на проекта е модернизация на висшето морско образование и повишаване равнището на заетост на жените в морските професии, както и повишаване на техния брой на ръководни позиции в морската индустрия, допълни зам.-началникът на Висшето военноморски училище /ВВМУ/ във Варна кап.I ранг проф.Калин Калинов. По думите му университетите ще разработят съвместни обучителни програми, като ще се акцентира върху подготовката на младежите как се работи в смесени екипи.
През последните години нещата у нас се променят и вече близо 60 на сто от студентите във ВВМУ са жени, каза още Калинов. По думите му изненадващо военният флот е много по-толерантен към назначаването на дами от търговския.