Забраниха трохите за италианските гълъби

share

Кметовете на големите градове на Италия са на път да изгубят войната, която обявиха преди няколко години на гълъбите, пише в. "Монитор".

Птиците на мира се бяха превърнали в истинска напаст, особено в историческите центрове, където цапаха и разнасяха всевъзможни зарази по хора и животни. И вместо да намаляват, популациите на пернатите се увеличаваха, захранвани здраво от щедри туристи и от обилните хранителни отпадъци на местните жители.

Съответно наследниците на някогашните „пощальони”, способни да летят десетки километри без отдих, затлъстяха, хвана ги мързелът и те се превърнаха направо в крилати домашни съсели. Като с времето ставаха все по-нахални, арогантни и агресивни.

А преследването на пернатите, което организираха градоначалниците, бе съвсем последователно, но в същото време прекалено „птицелюбно”. Защото те започнаха да ги гонят с мерки, чиято цел естествено бе не да ги унищожат, а да ги пратят по живо, по здраво, към полята и горите, където им е мястото и където трябва да се потрудят, за да се заситят.

Така например кметът на Флоренция забрани на жителите и гостите й да изтърсват през прозорци и тераси пълните с трохи покривки от трапезите. Като неспазването на разпоредбата трябваше да коства на нарушителите на заповедта цели 500 евро. В Рим пък пак с глоба бе наказвано поставянето на хранилки по корнизите, балконите или в домашните градинки. А в Милано, Венеция, Верона и други прочути градове полицията започна люта гонка на онези търговци, които продаваха на туристите пликчета с царевица, жито и други любими на гълъбите семена. Но напъните наистина се оказаха напразни и днес примерно във Венеция броят на пернатите надхвърля малко страховитата цифра от 110 000, във Флоренция те приближават 100 хиляди, в Болоня са към 40 хиляди и т.н.

Но за съжаление гълъбите вече не са единственият „летящ проблем” на местната власт в бъканите с история, изкуство и култура градове на Италия. Ами преди трийсетина години примерът им бе последван от чайките и гларусите, които по онова време бяха нещо обичайно само за Венеция и Генуа. Сега обаче яките бели птици са съвсем обичайно присъствие в Рим, във Верона, във Флоренция и в още десетки иначе отдалечени от морето градове. Няма начин, след като в населените места птиците намират по-лесно добра храна, отколкото ако се реят над водната шир. А от планините в градовете напоследък все с цел хапване все по-често се спасяват даже гордите орли. Които вместо по островърхи върхове вече свиват гнезда из камбанариите на катедралите в Болоня, Рим, Торино и други градове.

Водещи новини

Още новини