Социалистите в ЕП: Германското вето за българското членство в Шенген е популизъм

share

Ветото на Германия срещу разширяването на Шенгенското пространство с България и Румъния е измама и популизъм. Това се посочва в изявление на председателя на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода.

Неговата позиция бе разпространена в навечерието на насрочения за края на седмицата Съвет на ЕС по правосъдие и вътрешни работи. Засега не е окончателно потвърдено, че въпросът с разширяването на зоната ще присъства, или отпада от дневния ред на заседанието. Вчера германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих заяви в интервю за списание "Шпигел", че при необходимост Германия ще блокира присъединяването на България и Румъния към зоната, свободна от гранични проверки. Групата на социалистите и демократите в ЕП остро осъжда германската заплаха и потвърждава подкрепата си за включването на България и Румъния в зоната, допълва Свобода. България и Румъния, като държави с пълноценно членство в ЕС от 2007 г., трябва да получат безусловен достъп до Шенген, добавя той. По неговите думи, след като напредъкът на двете страни е бил отчетен от министрите, сега Съветът трябва да се подчини на собствените си правила и най-накрая да осигури на българите и румънците пълна свобода на движение, както им е било обещано.

Германската заплаха показва, че сякаш правителството на Ангела Меркел в Берлин иска да раздели страните от ЕС на "първа и втора класа", пише Свобода. Той отбелязва, че групата на социалистите защитава принципа на равнопоставеност и настоява за достъп до Шенген за гражданите всички държави от ЕС. Призоваваме европейските вътрешни министри да действат с отговорност и да открият пътя към членство в зоната за България и Румъния, заявява Свобода. Той добавя, че българите и румънците вече се заселват в други страни от ЕС, което показва, че отлагането на разширяването на Шенген не е средството, с което да се отговори на съществуващите структурни проблеми, безработицата и липсата на възможности за някои европейци. Вместо това трябва да подкрепим България и Румъния, като им помогнем да се подобрят, особено по отношение на икономическия ръст и заетостта, отбелязва Свобода. Според него силен и гъвкав бюджет на ЕС би бил значима стъпка за сближаването на страните от Общността.

Водещи новини

Още новини