Данъчното бреме расте

share

Средният размер на данъците и социалното бреме отново се покачва за работещите. Това показват данните на Организацията на икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за 2010 година.

Проучванията на организацията показват, че през миналата година данъчното бреме е нараснало в 22 от общо 34-те членове на ОИСР. Значителен е ръстът в Холандия, Испания и Исландия, докато в Дания, Гърция, Германия и Унгария е отбелязан най-големият спад.

Данъците върху заплатите, в които се включват и осигуровките, платени от служителите и работодателите, са сред основните фактори при определянето на политиката на компаниите за наемане на нови служители, припомнят от ОИСР. По тази причина и правителствата трябва първо да преценят възможните ефекти преди да правят промени в данъчната политика.

Страните с най-високи данъци и такси върху заплатите са Франция, Белгия и Италия. При тях семейство с две деца, при един работещ родител се облага средно с 42.1% във Франция, 39.6% в Белгия и с 37.2% в Италия.

Сред страните с най-ниско облагане на заплатите пък са Чили (6.2%), Швейцария (8.3%) и Люксембург (11.2%). В Нова Зеландия пък цифрата е отрицателна (-1.1%) заради данъчните облекчения, които получават такъв тип семейства.

Средното за страните от ОИСР пък е облагане на заплатата с 24.8 на сто.

Белгия, Франция и Германия отново са начело и при данъците върху заплатите на работещите, които не са женени и нямат деца. Средно заплатите се облагат с 55.4% в Белгия, 49.3% във Франция и 49.1% в Германия. На обратния полюс са Чили и Мексико, където заплатите на работещите се облагат само със съответно 7% и 15.5%. Средното ниво за ОИСР е 34.5%.

Кризата промени някои "социални навици" на правителствата. В Ирландия например са увеличени данъците върху заплатите, както и здравните осигуровки. В същото време се намаляват детските надбавки, показват още данните на организацията.

ОИСР е създадена през 1961 година. В организацията членуват 34 държави, сред които повечето от Стария континент.

Водещи новини

Още новини