Зад операцията по свалянето на Башар Асад в Сирия стои Турция. Това каза в интервю за "Още от деня" арабистът проф. Владимир Чуков, като по този начин сподели мнението и на журналистът от арабски произход Мохамед Халаф.
"Ако погледнем изказванията на Ердоган, Турция беше държавата, която очакваше това да се случи. Турция беше тази, която отглеждаше тази опозиция - тази Сирийска национална армия. Планът на Турция е да бъде фактор в Сирия", коментира той.
След свалянето си, Асад получи убежище от Русия. Проф. Чуков обясни, че от септември 2015 г. ситуацията се е променила драстично. На 30-ти септември 2015 г. започва руската военна операция в Сирия. Това се случва след официално искане от сирийското правителство за военна помощ срещу джихадистки и бунтовнически групи. Действията се състоят от военновъздушни удари, предимно в Северозападна Сирия, срещу военизирани групировки, биещи се срещу сирийското правителств, включително Джабхат ан-Нусра ("Ал Кайда" в Сирия), Ислямска държава и Армията на завоеванието.
"Русия е изчерпила личния си състав по посока на Украйна. Теренни експерти твърдят, че в момента, в който е започнала атаката, е имало 3 самолета, а е трябвало да са поне 30. Руснаците са били силно изненадани. Русия не може да бъде такъв фактор в Сирия, какъвто беше след септември 2015 г. Бунтовниците имат много модерни дронове, френско производство - нещата вече не са поставени по същия начин", обясни арабистът.
"Ако не се върнат инвестициите и свалени санкциите, тази държава ще си остане в руини. Остават опасения какво ще бъде отношението към малцинствата. Германия каза: ще съдим за тях по отношението към малцинствата. Да видим какво правителство ще направят. Да видим целия Министерски съвет - ако всички са с бради, би било много жалко. Съмнявам се, че ще го направят, тъй като алтернативата е ясна", посочи проф. Чуков, като каза това по повод Мохамед ал-Башир - бившия терорист от "Ал Кайда", който свали режима на Асад и пое поста на министър-председател на Сирия.
"Ако ще ги назначават по брадите им, няма да стигнат далеч", прогнозира арабистът.
Ситуацията в Сирия той определи по следния начин: "надежда с повишено внимание".