Анализ за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
Най-големият авторитет в сунитския свят, шейхът на ал Азхар Ахмед Тайеб влезе в догматичен спор с движението на
талибаните, които преди дни забраниха университетското образование на жените в Афганистан.
Това стана след като министърът на образованието на талибаните Нидаа Мохамед Надим даде твърде неубедителни аргументи за този акт на правителството на Ислямското емирство. Последният заяви, че новата власт в Кабул е прибегнала до тази мярка, с цел «да избегне смесването между половете в университетите“. Според въпросния министър „някои преподавани университетски дисциплини, внушават необходимостта от смесено обучение и по този начин нарушават принципите на исляма“.
След критика от всички ислямски държави, в това число и от Саудитска Арабия, шейхът ал Азхар Ахмед Тайеб направи изявление, което разобличи афганистанските радикали в незнание на ислямските принципи. Той открито декларира, че решението афганистанските момичета да не получават университетско образование е пряко „нарушение на ислямския закон“, който изисква „мъжете и жените в исляма да търсят знания от люлка до гроб“.
В мнението на авторитетния сунитски учен се казва още, че „ислямският призив е създал велики умове сред жените в научната, политическата и културната история на исляма. Те са причина за гордост и възхищение за всеки мюсюлманин, верен на Аллах, неговия Пратеник и неговия закон.“
Ахмед Тайеб открито атакува авторите на унизителния за афганистанските жени указ.
Той пита: „Как авторите на това решение /въпросния указ – бел.авт./ са пропуснали повече от две хиляди хадиси в най-автентичните книги на сунитите, които са предадени от съпругата на Пророка, майката на вярващите, Айша, Аллах да е доволен от нея?" В обвиненията си в шариатско невежество към талибаните шейхът на ал Азхар добавя и въпроса: „Как тези хора са пропуснали историята на множество жени и мъже-мюсюлмани, лидери в областта на науката, образованието, политиката и възхода на ислямските общества, на тяхното минало и настояще?“ Нещо повече, според духовният лидер на сунитския свят „ислямът гарантира на жените образование точно толкова, колкото и на мъжете. Да се твърди обратното е измислица.“
Най-авторитетният сунитски учен определя решението на афганистанските управляващи като „шокиращо“ и че въобще не е трябвало да бъде издавано. Според Ахмед Тайеб въпросният забранителен акт „не представя шариата и радикално противоречи на призива на Свещения Коран“.
Сунитският религиозен авторитет завършва, призовавайки талибаните да преразгледат указа. Той напомня: „В деня на Страшния съд нищо няма да ни помогне, нито пари, нито престиж, нито власт.“