Учени откриха древен вид бръмбари във вкаменени екскременти на динозаври отпреди 230 милиона години, предадоха БТА и ДПА.
Находката е на международен екип от изследователи, работещи под ръководството на палеонтолози от университета в шведския град Упсала.
Древното насекомо, което е наречено от учените Triamyxa coprolithica, е открито в копролити от южната част на Полша.
Палеонтолозите смятат, че малките бръмбари, чиято дължина е около 0,1 сантиметър, са консумирани от тревопасните силезаври. Тези влечуги са били с дължина около 2 метра. Предполага се, че са обитавали територията на съвременна Полша преди около 230 милиона години.
В копролитите учените са намерили множество части от насекоми и предполагат, че повечето от тях са от един и същи вид. Някои от бръмбарите били запазени много добре, с множество крачета и пипала.
"Досега не знаехме как са изглеждали насекомите от този период", казва ентомологът Мартин Фикашек, който работи в тайванския Национален университет Сун Ятсен.
Палеонтологът Мартин Кварнстрьом от университета в Упсала споделя, че бил "наистина изумен да види колко добре са запазени бръмбарите. "Когато ги моделираш на екрана, все едно те гледат", казва той.
Изследователите са направили и триизмерен модел на древния бръмбар.
Резултатите от изследването са публикувани в изданието "Кърънт байолъджи".