В детските градини в Китай малчуганите имат нови преподаватели - роботи на име Кико, предаде БТА, цитирайки Франс прес.
Роботчетата са високи 60 сантиметра и се използват вече в 600 детски градини. Те носят общото име Кико, бели са и са закръглени. Нямат ръце и се преместват на колелца. В тях са вградени камери, които им помагат да се ориентират и които позволяват също така на децата, за които те се грижат, да правят видеозаписи.
Роботчетата разказват истории на малчуганите и ги карат да отговарят на въпроси за проверка на логическото им мислене.
При всеки правилен отговор роботчетата реагират с ентусиазъм, а очичките им придобиват формата на червени сърца. В Китай роботи доставят покупките по домовете, придружават възрастните хора или предоставят справки за действащите закони.
Фирмата създател на роботчетата Кико, които са в детските градини, иска те да започнат да се използват и в класните стаи, а също да ги изнася в други азиатски страни. Пекин инвестира много в изкуствения интелект в рамките на програмата си „Произведено в Китай 2025 г.“, целяща развитието на високотехнологичния сектор. Според Международната федерация по роботика Китай е страната в света, която сега използва най-много промишлени роботи -340 000 са разположени в китайските заводи. Китайският пазар на роботите, предназначени за сектора на услугите, сега съставлява $1,32 млрд. (910 млн. евро). Очаква се той да нарасне на $4,9 млрд. до 2022 г., според консултантската компания „Рисърч ин Чайна“.
Роботчетата Кико в детските градини струват 10 000 юана бройката (1280 евро). Това е приблизително колкото месечната заплата на преподавател от плът и кръв. Но те все още не могат да взаимодействат изцяло с децата, да осъществяват визуален контакт с тях и да имат различни лицеви изражения, а това е от значение при общуването с малчуганите. Предимството на тези роботи е, че са по-стабилни емоционално от хората.