Гигантска планета, чието съществуване по-рано се смяташе за твърде малко вероятно, е била открита от международна група астрономи под ръководството на специалисти от Университета Уоруик, съобщава EurekAlert, цитира news.bg.
Газовият гигант, наречен NGTS-1b, достигал размерите на Юпитер и се намира в съзвездието Гълъб на разстояние 600 светлинни години от Земята. Неговата маса е с 20% по-малка от масата на Юпитер. Температурата на повърхността достига 530 градуса по Целзий.
Отбелязва се, че годината на планетата продължава 2,6 дни, а разстоянието до нейното слънце се равнява на 3% от разстоянието между Земята и Слънцето.
Според учените тази планета е само половината от размера на слънцето, около което се върти. Това прави газовия гигант най-голямата известна планета във Вселената по този показател.
Съществуването на NGTS-1b опровергава теорията за сформирането на планетите, съгласно която относително неголеми звезди образуват около себе си твърди небесни тела, но не и газови гиганти, за формирането на които звездите не могат да съберат достатъчно материал.
"Откриването на NGTS-1b е пълна изненада за нас - ние не очаквахме да открием такава голяма планета с такава малка звезда. Това поставя под съмнение това, което знаем за формирането на планетите", изтъква д-р Даниел Бейлис, водещ автор на изследването.
Учени удивени от "планета гигант", която противоречи на теорията
- 01.11.2017 | 14:47
- 2933